korisničko ime
zaporka
 
     
Vodič za kupnju

Prijenosno računalo

Prenosivost i dobre performanse čine prijenosna računala ključnim dijelom života mnogih, od studenata do poslovnih putnika. Čak i današnja najslabije opremljena prijenosna računala će vjerojatno zadovoljiti većinu vaših svakodnevnih potreba. Ako ste ikad posjedovali prijenosno računalo sigurno ste svjesni da postoji više čimbenika koje treba uzeti u obzir osim performansi.

Glavne karakteristike

Procesor

Trenutačno najpopularniji su Intel Pentium Mobile procesori koji su sastavni dio računala sa Centrino etiketom. Ovi procesori ostvaruju najbolje performanse i omogućuju duži vijek trajanja baterije. Neka prijenosna računala, poglavito ultralaki prijenosnici, koriste i AMD Athlon XP-M procesore koji također pokazuju dobre performanse i produžuju trajanje baterije. Doista ne možete pogriješiti. Jedino ne kupujte prijenosno računalo sa Intel Celeron procesorima koji polako odlaze u zaborav.

Radna memorija

Većina prijenosnih računala danas dolazi sa standardnih 256MB radne memorije. Nemojte ići ispod toga. 256 MB biti će vam dovoljno za većinu poslova, ali manje bi moglo jako usporiti vaš rad.

Grafičke performanse

Prijenosna računala ćete rijetko koristiti za igranje, osim ako ga ne nabavljate kao zamjenu za stolno računalo. U tom slučaju željeti ćete napredne 3D grafičke čipove kao što su ATI Mobility Radeon ili NVidia GeForce2Go sa 128MB grafičke memorije. Za većinu poslovnih potreba, prijenosna računala sa integriranom grafikom su vrlo dobar izbor (pod uvjetom da dijeljenje memorije ostavi dovoljno RAM-a za gladak rad ostatka sustava).

Monitor

Za većinu namjena biti će Vam dovoljan zaslon dijagonale od 15“, sa radnom rezolucijom od 1024X768 piksela, što je danas praktički standard. Ipak, ovisno o vašim potrebama, možete pronaći zaslone različitih formata (danas vrlo popularni 15“ i 17“ WXGA widescreen formati). Ukoliko se na prijenosnom računalu želite igrati, gledati filmove ili se baviti bilo kojim drugim radom koji zahtjeva više prostora na zaslonu, nabavite prijenosno računalo koji može prikazati rezoluciju od barem 1280X800, po mogućnosti s dijagonalom od 15“ i u widescreen formatu.

Diskovni podsustav

Danas je na prijenosnim računalima CD snimač standard i teško je naići na prijenosno računalo koji ga nema. Štoviše, posve je uobičajeno ugrađivanje combo uređaja (DVD-ROM + CD-RW). Postoji dilema da li odabrati i DVD pržilicu, naš savjet je ako možete svakako je uzmite. Što se diskovnog podsustava tiče, 40GB je i više nego dovoljno za veliku većinu korisnika, dok vrhunski pokretni sustavi danas dolaze i sa 60 i 80 GB diskovljem.

Komunikacija

Malo prijenosnih računala danas dolazi sa cijelim setom ulaza. Serijski ulazi su rijetkost, ali i PS/2 i infracrveni port polako odlaze u zaborav. Većina prijenosnih računala ipak još uvijek ima paralelni ulaz i jedan PC Card ulaz i svi nude najmanje 2 USB ulaza. Raste broj onih prijenosnih računala koja uključuju FireWire (IEEE 1394) ulaz. Ugrađeni ethernet sada dolazi kao standard, a mnogi modeli nude i gigabitni ethernet. Većina prijenosnih računala podržava i 802.11b/g standard bežičnog umrežavanja. Bluetooth također sve više dolazi kao standard, ali ako nemate specifičnu potrebu za njime ne nadograđujte ga.

Baterija

Životni vijek baterija prijenosnog računala izrazito se povećao pojavom Intel Pentium M procesora. Bez obzira na procesor, litium ion baterije traju duže od nikal-metal hibridnih baterija.

* Sve pojmove koje ne razumijete potražite u našem Rječniku

 
Katedra za medicinsku informatiku | Braće Brancheta 20 | 51000 Rijeka | Tel: (051) 651-255 | Fax: (051) 651-215
Copyright © 2005. Sva prava pridržana.
Stranice izradio i uređuje: Ivor Ković, stud. med.
Osvježeno: 24.03.2005.