korisničko ime
zaporka
 
     
Vodič za kupnju

STOLNO RAČUNALO

Nova računala nude velike mogućnosti izbora, koje mnogima mogu predstavljati veliki izazov pri pronalasku najboljeg rješenja. Prije nego što počnete potragu za svojim novim računalom upitajte se «Za što mi treba računalo ?». Danas gotovo sva računala na tržištu mogu se s lakoćom nositi sa standardnim uredskim aplikacijama kao što su obrada teksta ili program za tablično računanje, za pretraživanje interneta i pregledavanjem elektroničke pošte. Međutim ako ste nešto zahtjevniji korisnik, sa željom za uređivanjem videa i grafike ili održavanjem velikih baza podataka, svakako ćete trebati nešto više od bazičnih modela. Najbolji način da platite samo ono što trebate je da pažljivo razmislite što želite od svog računala sada i probate predvidjeti što bi Vas moglo zanimati slijedeće godine.

Glavne karakteristike

Procesor

Koristite li računalo za standardne uredske aplikacije i pretraživanje interneta gotovo svaki procesor će Vam sasvim pristojno poslužiti. Želite li više snage, Intel Pentium 4 ili AMD Athlon XP/Athlon 64 sistemi su pravi izbor. Da biste uštedjeli nešto novaca kupujte uvijek model jedan do dva nivoa ispod najsnažnijeg. Na ovaj način nećete izgubiti više od 5 posto na performansama. Upamtite da snažniji procesor ne znači automatski i bolje računalo. Procesor je davno prestao biti jedinim jamcem performansi. Obratite pozornost i na druge komponente – prvenstveno na radnu memoriju i grafički karticu.

Radna memorija

Što više to bolje. Nabavite barem 256MB radne memorije. Za bilo kakve zahtijevnije zadaće ili igranje 512MB je minimum. Postoje tri tipa radne memorije na tržištu: PC133 SDRAM, brži DDR SDRAM (u varijantama 200-, 266-, 333-, 400- i 533- MHz) i RDRAM (poznat i kao Rambus, brzine između 600 MHz i 1 GHz). Zapamtite da vaša matična ploča određuje koji tip RAM-a koristite, tako da ne možete npr. mijenjati DDR SDRAM sa RDRAM-om. DDR RAM predstavlja najbolju kupnju. Nešto je malo skuplji ali osjetno brži od SDRAM-a. S druge strane, RDRAM nudi malo bolje performanse u određenim aplikacijama kao što su uređivanje videa, ali je i osjetno skuplji.

Grafička kartica

Grafički podsustav može se nalaziti na računalu kao odvojiva kartica ili čip trajno vezan na matičnu ploču. Integrirana grafika je više nego dovoljna za jeftino uredsko ili internet računalo.Zagriženi gameri ili ljudi koji rade sa 3D modeliranjem trebaju najbolje i najskuplje grafičke kartice, poput GeForce 6800GT ili Radeon X800XT.

Diskovni podsustav

Što se tiče tvrdih diskova, razlike između 50-100 % većeg kapaciteta minorne su, pa se tako treba zapitati isplati li se uštedjeti stotinjak kuna za dvostruko veći disk. Minimum predstavlja 40 GB, ali za ozbiljniji rad preporučamo 120 GB.

Doba CD-ROM-a bliži se kraju i DVD mediji postaju svakodnevnica. Najbolji DVD čitač koji danas možete kupiti ne košta više od 300 kuna. Također i DVD pisači stalno gube na cijeni i sasvim solidan uređaj možete dobiti za cijenu ispod 600 kuna, pa razmislite da li se isplati kupovati samo CD snimač.

Također je potrebno spomenuti uređaje kojima sve više raste popularnost, a to su USB memorijski ključevi (USB thumbdrives, USB flash memory, memory key). Ove uređaje, ne veće od privjeska za ključeve, koje danas proizvode mnogi proizvođači imaju kapacitete od 16MB do 1 GB. USB ključevi vrlo su praktični i jednostavni za korištenje. Računala koja rade na operacijskim sustavima Windows 2000 ili XP automatski će ih prepoznati bez dodatnog software-a istu sekundu kad ih uključite u USB ulaz. Koji god model izabrali svakako pazite da podržava prijenos podataka na USB 2.0 brzini.

Dizajn

Dobro kućište Vam može izrazito olakšati svakodnevni rad i pojednostavniti nadogradnju i servisiranje. Dobro dizajnirano kućište ponuditi će pristup unutrašnjosti bez uporabe alata, bojom kodirane kabele i jednostavan sustav za pričvršćivanje tvrdih diskova. Za kućne korisnike izrazito koristan dodatak su najmanje 2 USB ulaza na prednjoj strani kućišta preko kojih ćete lako priključiti svoje periferne uređaje. Za "gamere" koji često posjećuju LAN party-je preporučujemo kućište sa ručkom za nošenje. Naravno i estetika ima svoju ulogu, izaberite kućište koje Vam se sviđa, a ne bijelu kantu.

Monitor

Nemojte štedjeti na monitoru. On je vaš pogled u virtualni svijet. Kupite što kvalitetniji monitor. Ispod 17” dijagonale ne isplati se kupovati, a 19” CRT monitori trenutačno predstavljaju najbolju kupnju. Veći 21“ monitor neće biti od koristi nikome osim profesionalaca koji se bave grafikom. Razmislite o nabavi 17“ LCD monitora na kojem ćete dokumente vidjeti na većoj rezoluciji od 17“ CRT monitora. Između ostalog, njihove cijene padaju i izgledaju 100 puta bolje od CRT-a, te zauzimaju manje mjesta.

* Sve pojmove koje ne razumijete potražite u našem Rječniku
 
Katedra za medicinsku informatiku | Braće Brancheta 20 | 51000 Rijeka | Tel: (051) 651-255 | Fax: (051) 651-215
Copyright © 2005. Sva prava pridržana.
Stranice izradio i uređuje: Ivor Ković, stud. med.
Osvježeno: 24.03.2005.