korisničko ime
zaporka
 
     
Seminarski rad

Pisani seminarski rad studenti izrađuju prema zadanom tekstu – radu objavljenom u stručnoznanstvenom časopisu koji se bavi izučavanjem područja medicinske informatike. Namjena seminarskog rada je iskazivanje kritičkog shvaćanja teme rada, tj. izradba kratkog vlastitog pogleda na problem koji rad opisuje, a ne prepisivanje autorovih misli. Teme seminara određuje voditelj kolegija na početku semestra u kojem studenti pohađaju nastavu, a jedna od redovitih nastavnih vježba omogućuje svim studentima završetak oblikovanja rada. Rad se predaje voditelju vježbi prema njegovoj napomeni, ali uvijek isključivo kao elektronički rtf-zapis (od engl. Rich Text Format), i to kao kopija u zadanu mapu na umreženom računalu, na disketi ili kao privitak pisma poslanog elektroničkom poštom.

Rad se oblikuje na računalu, s pomoću programa MS Word. Oblikovanje rada mora biti pripravljeno za ispis na papiru standardne veličine (A4, 210x297 mm), s rubnicima od 2,5 cm, u dvostrukom proredu (28-32 retka po stranici), pismom čitljive vrste (primjerice, ne znakovima koji oponašaju rukopis) veličine 11-12 pt (od franc. point typographique, tipografska točka, oko 0,376 mm) koje obvezatno mora podržavati sve hrvatske znakove. Stranice moraju biti numerirane u sredini podnožja, počevši od prve stranice.

Seminarski rad može sadržavati 2-5 stranica teksta, tj. najmanje 250 i ne više od 2500 riječi. Svako daljnje uređivanje teksta je hvalevrijedno, no naglasak treba biti na stručnosti, jasnoći i pravopisu napisanog, a ne (samo na) izgledu oblikovanja rada. Prva stranica seminarskog rada mora u zaglavlju, lijevo poravnato, sadržavati sljedeće podatke:

Student: Ime i prezime
Godina rođenja: (godina).
Broj indeksa: (broj/broj)
Godina studija: (druga ili šesta)
Školska godina nastave: (npr. 2004./2005.)

Datum: (datum izradbe)
Predmet: Medicinska informatika
Naslov teme: (Naslov)
Izvor podataka: (Citat)

Na drugoj stranici slijedi tekst rada, uz dopunske upute ako su potrebne. Rad može ali ne mora sadržati slikovne ili tablične priloge. Na kraju rada treba navesti i dopunsku literaturu ukoliko je bila rabljena tijekom pripreme seminara.

U akad. g. 2004./05. studenti moraju odabrati pisanje prikaza ili osvrta na jedan od sljedećih radova objavljenih u zborniku "Medicinska informatika 99":

  1. Lukačić Z, Kern J, Težak-Benčić M. Pronalaženje prediktora preživljavanja novorođenčadi s ekspertim sustavom zasnovanim na modelu fuzzy logike. Med inform 1999;4:83-8.
  2. Magjarević R, Tonković S, Kovačić D, Lacković I. Telemedicina u Hrvatskoj – stvarnost, bliska ili daleka budućnost. Med inform 1999;4:97-103.
  3. Petrovečki M. Problematika sustava medicinskih klasifikacija i sustava šifriranja u nastavi medicinske informatike. Med inform 1999;4:113-9. (e-inačica)
  4. Bilić-Zulle L, Petrovečki M. Evaluacija nastave iz medicinske informatike na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Med inform 1999;4:121-6. (e-inačica)

Brošura "Medicinska informatika 99" je zbornik IV. simpozija Hrvatskog društva za medicinsku informatiku (oznaka: Med inform 1999), a nalazi se u knjižnici Fakulteta i može se nakratko (2-3 dana) posuditi da bi studenti mogli, po potrebi i želji, izraditi vlastitu presliku rada. Dva od četiri zadana rada dostupna su studentima i u elektroničkom obliku, kako je označeno.

Seminarski rad prema navedenoj uputi piše se tijekom Vježbe 2 iz Medicinske informatike. Rad mora biti autorsko djelo i nije dopušteno prepisivanje teksta iz izvornika. Studenti koji predaju besmislene radove i koji budu preslikavali tekst izvornika neće ostvariti pravo na drugi potpis iz kolegija Medicinska informatika. Svi radovi raščlanit će se računalnim programom za otkrivanje preslikavanja teksta WCopyfind autora Louisa Bloomfielda. Seminarski rad izrađen na Vježbi 2 ne utječe na konačnu ocjenu iz kolegija Medicinska informatika.

 
Katedra za medicinsku informatiku | Braće Brancheta 20 | 51000 Rijeka | Tel: (051) 651-255 | Fax: (051) 651-215
Copyright © 2005. Sva prava pridržana.
Stranice izradio i uređuje: Ivor Ković, stud. med.
Osvježeno: 24.03.2005.